Komteska

Odkazy

Komteska

Zábava

Korálky

Krása zimy

Zdravá výživa

Jídelníček

Léto

Rose

Ivana

~ Ivany velikonoční stránky, recepty a jiné...

Beruška8

Statistika

Je tu právě

online:

Novinky

Pomlázka

Pomlázka


Velikonoční pondělí - pomlázka - jeden den v roce, kdy mají hoši plné právo vyhánět z děvčat blešky, prašivinu, všechnu ostatní nedobrotu a nevím co ještě. Ale děvčata mají zase plné právo žádat, aby to velikonoční vyhánění nedobroty bylo slušné, a tatar, mrskut, žíla čili pomlázka, aby byla odborně upletena. Ne, aby Vás chlapci napadlo, mrskat o pomlázce tatarem, pletenný jako copánek ze tří proutků nebo dokonce pro ostudu pouhým proutkem.

Pořádná pomlázka se plete z osmi proutků. Budete jich však potřebovat o něco více, jeden na svázání a 1-2 náhradní, kdyby se při práci některý zlámal. Proutky musí být stejně dlohé, zdravé, bez jizev a hlavně stejně tlusté. Pěkně si jich 8 srovnejte a svažte u tlustého konce slabším proutkem. To se dělá, jak vidíte na obr. č. 1. Vložte silnější konec svazujícího proutku mezi proutky svazku, asi 3 cm od once, 2-3krát obtočíte pod vyčnívajícím koncem svazek a pak pevně ovinujte vzhůru. Tenký konec zapleťte mezi proutky svazku. Pak Vám pomocník podrží svázaný konec, Vy si svazek rozdělíte na 4 proutky do pravé, 4 do levé ruky, pěkně si je srovnejte, aby v každé čtveřici ležely proutky vedle sebe a začněte plést:

Horní proutek z pravé ruky, označený č. 1, vedete mezi proutky č. 2 a 3 v levé ruce, ohnete a vrátíte zase do pravé, ale naspod čtveřice, takže v levé jsou proutky, jak byly, v pravé se dostal nejhořejší proutek naspod obr. 2.

Stejně zleva: proutek č. 1 vedete středem pravé čtveřice, ohnete a přiřadíte zase vlevo naspod. Držíte opět v každé ruce 4 vyrovnané proutky, ale jejich pořadí od zhora je 2-3-4-1 obr. 3. A dál opět zprava, horní č. 2 doprostřed mezi č. 3 a 4 v levé ruce, ohnout a zpět vpravo dolů, pak zase zleva horní proutek č. 2 doprostřed mezi č. 3 a 4 v pravé ruce, ohnout a vlevo dolů stále střídavě zprava a zleva. Má-li být pomlázka pevná a skutečně čtyřhraná, musíte dobře utahovat, t. j. držet zkrátka, co nejblíž místu pletení, nikoli daleko a jednotlivé proutky též "zkrátka" ohýbat a prsty přidržovat, aby neujížděly. A obě čtveřice proutků od sebe odtahovat. Proutky se vám nezmatou, pravé zůstanou vpravo, levé vlevo a spletené části nepovolí obr. 4. Asi 5 cm před ukončením vložte mezi proutky slabý pevný provázek, dopleťte konce proutků, provázkem pevně ovažte a zatáhněte. Děvčata totiž obyčejně žádají, aby byla bita nejen slušně a odborně, nýbrž také hezky. Provlečte koncem žíly červenou stužku, pod kterou se skryje provázek a zavešte na smyčku.

 
ZaWeB ZaWeB

Můžeš zanechat nějaký vzkaz,pochvalu nebo dotaz,díky.

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!