Komteska

Odkazy

Komteska

Zábava

Korálky

Krása zimy

Zdravá výživa

Jídelníček

Léto

Rose

Ivana

~ Ivany velikonoční stránky, recepty a jiné...

Beruška8

Statistika

Je tu právě

online:

Novinky

Pečená dekorace

Nazdobené Velikonoce

Velikonoce

 

Velikonoce - svátky jara už jsou za dveřmi. Jak si je letos nazdobíme? Máme pro vás několik zajímavých tipů, které můžete využít a potěšit sebe i ostatní.

Velikonoční pečivo je většinou z kynutého těsta, ale k některým krajovým specialitám patřilo i těsto trvanlivé, jenom pro ozdobu, např. vizovické těsto. Základem tohoto pečiva je hladká mouka a voda, můžeme přidat i ocet. Vypracujeme dosti tuhé, vláčné těsto, z kterého tvarujeme různé figurky. Figurky pak dotvarujeme nožem nebo nůžkami a po několikahodinovém odpočinutí je potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme v mírně vyhřáté troubě.

K Velikonocům patří také svěží zeleň. Nezapomeneme včas zasít do květináčku alespoň trochu řeřichy, která vyklíčí již za dva až tři dny a do čtyř až pěti dnů se zazelená.

Při pečení vajíčka vyfukujeme a výdutky zdobíme třeba batikou. Na vejce přitiskneme drobný lístek jahůdky či petrželové natě, řebříčku, vejce ovážeme kouskem punčochy a obarvíme je v horkém cibulovém odvaru. Můžeme použít různé přírodní barvy, např. hnědou získáme z odvaru spadaného ořechového listí nebo dubové kůry, olšové kůry, žlutou až zelenou z mladého osení, lipového květu, jetele, petržele, kopřivy a břízy. Vajíčka barvíme i umělými pestrými barvami, které koupíme v obchodech, nemají však decentní hloubku barviv přírodních. Zdobenými kraslicemi se můžeme inspirovat i při výrobě přání.

Náš tip
Vizovické těsto necháme po zpracování a po vymodelování figurek vždy nejméně jednu hodinu odpočinout. Figurky pečeme velmi pomalu, asi na 100-120 °C do světlehněda.
Mezi přírodní barviva pro barvení kraslic patří šafrán - žlutá, kmín, zázvor, lipový květ - bledožlutá až zelenožlutá, jemné lístky sena, vojtěšky, osení, listy jasanu, břízy, petržele, myrta, jmelí - bledozelená, cibulové slupky - červenohnědá až hnědožlutá, různé čaje atd.
Kousky slámy snadno přilepíme do přáníčka tužkovým lepidlem.

 


1. Na kousek zeleně pamatujeme včas. Do květináčku nasypeme substrát pro pěstování rostlin a alespoň 10 dní před Velikonocemi zasejeme obilí - pšenici nebo žito. Velmi rychle, asi za dva až tři dny začne klíčit řeřicha a za čtyři až pět dní se začne zelenat.


2. Základem vizovického těsta je mouka a voda. Na 300 g hladké mouky přidáme 6 lžic vody a 3 lžíce octa. Přísady zpracujeme ve vláčné a tuhé těsto, které necháme alespoň hodinu odležet. Recepty jsou různé. Tradičně se těsto dělalo také z 1 kg hladké mouky a 4 dl vody.


3. Z nelepivého, vláčného těsta vymodelujeme různá zvířátka. Základem každé figurky je váleček, ke kterému přidáváme jednotlivé části. Tělo ptáčka je složeno ze zašpičatělého válečku, k němuž přidáme křidélka a nožky. Nůžkami uděláme v křidélkách nástřihy - brčka.


4. U ovečky vymodelujeme váleček těla, ovál hlavy a čtyři krátké, silné válečky nohou. Těsto v místech spojů vždy navlhčíme prstem, aby se díly k sobě přilepily. Vlnu protlačíme lisem na česnek, odřízneme a přilepíme k tělu nebo uděláme kudrlinky z dlouhých tenkých válečků.

Foto: Miroslava Kubišová

5. Přidáme oči z navlhčených kuliček pepře, které přitiskneme do hlavičky. U slepičky smáčkneme váleček těla do ocasu, který nastříháme. Vrchol hlavy stiskneme a nastříháme do hřebínku. Špičkou nůžek vytvoříme nástřihy představující pírka.

Foto: Miroslava Kubišová

6. Pomlázku a různé věnečky upleteme z dlouhých válečků. Můžeme splétat dvou-, tří- až čtyřproudé copánky, ze kterých vytvarujeme pomlázku nebo věneček. Dovnitř věnečku vložíme kytičku, jejíž okvětní plátky tvoříme ze zploštělých kuliček. Špičkou nože vytlačíme do listů žilkování.


7. Hotové figurky naskládáme na suchý plech nebo pečicí papír a necháme je několik hodin nebo do druhého dne zasychat. Pak je potřeme rozšlehaným vejcem a vložíme do mírně vyhřáté trouby a pomalu pečeme. Prudkým pečením by pečivo mohlo popraskat.


8. Jednoduše a vkusně můžeme ozdobit vajíčka. Bílé vajíčko ovážeme listy stromů, jetelovými lupeny, petrželovou natí či jahodovými a řebříčkovými listy. Vejce zabalíme do odstřižku staré punčochy, utáhneme a povaříme v odvaru cibulových slupek či suchého ořechového listí. Obarvené vajíčko navlékneme na špejli zapíchnutou do stojánku z brambory a necháme uschnout.


Přáníčko ozdobíme protlačeným papírem a slámou. Nejdřív zhotovíme šablonu pro vlys. Na kartón obkreslíme obrys vajíčka, který vykrojíme řezáčkem. Vystřižené vejce zmenšíme asi o 3 mm a vložíme ho na původní místo v kartónu. Obě části podlepíme a na šablonu zakreslíme rysku pro umístění přáníčka.


10. Na šablonu položíme rubovou stranou přání a obrácenou částí nůžek či nehtem lehce vytlačíme obrys vejce. Rozpůlíme stéblo slámy, navlhčíme je a po rubové straně přetáhneme přes hranu nůžek. Takto upravenou slámu nastříháme na čtverečky, kosočtverce či trojúhelníčky, které lepíme do vytlačeného vajíčka a tvoříme různé vzory.

 
ZaWeB ZaWeB

Můžeš zanechat nějaký vzkaz,pochvalu nebo dotaz,díky.

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!